Global Kriz Hitskin_logo Hitskin.com

Bu Hitsikin.com temayı önceden görmekte fırsat veriyor.
Tema yerleştirmekTemanın fişine geri dönmek

ÇÜ - Uluslararası İlişkiler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÇÜ - Uluslararası İlişkiler

Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin buluştuğu platform..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Global Kriz

2 posters
YazarMesaj
tuci
Admin
tuci

Bölüm : Uluslararası İlişkiler
Sınıf : 2. Sınıf
Rep :
Global Kriz Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Global Kriz Right_bar_bleue

Global Kriz Empty
MesajKonu: Global Kriz   Global Kriz Icon_minitimePerş. Ekim 30, 2008 10:33 pm

ABD'de başlayarak tüm dünyayı saran global krizin nedenlerini araştıran Ntv, sorunu 10 maddeye indirgeyerek çözmek istemiş;

http://www.ntvmsnbc.com/news/460082.asp

Liberal ülkelerin temel prensibi olan 'Bırak Yapsınlar, Bırak Geçsinler' politikası bu krizle ABD de ve krizden etkilenen diğer ülkeler de artık göz ardı edileceğe benziyor. Özellikle ABD gibi liberalizmin odağı olan bir ülkede hükümet bankalara yardım edebilecek kadar çaresiz bir duruma düştüyse, burada yaşayan ve bankada yatırımı olan halkın içinde bulunduğu gergin durumu düşünmek bile istemiyorum. Böylesine güçlü bir ekonomiye sahip olan ülkelerde bile ekonomik krizlerin doğabileceği - ki aslında bu beklenen de bir şeydi bazı kesimler tarafından - hep bu kriz içinde, durumu belirsiz ülkemi getiriyor aklıma. Ekonomi hakkında geniş bir bilgim olmadığından ötürü olumlu yada olumsuz bir yorum yapamıyorum şu an - sizlerin yapmasını bekleyerek - fakat biraz olsun izlenimlerime dayanarak Türkiye'nin de bu durumdan etkileneceğini düşündüğümü korkuyla söylemek isterim. Krizin temelini mortgage piyasasına dayandıran Ntv'nin yorumunu okuduktan sonra ülkemizde de uygulamaya geçen bu mortgage kredilerinin bizi ne şekilde etkileyeceği sorusu geliyor aklıma. İkincil olarak beni korkutan düşünce doların ne tür dalgalanmalara yakalanacağı. Krizin yaşandığı ilk gunden berı az oranda dalgalanma gosteren dolar bır gecede nasıl cıkısa gectı ve buna baglı olarak euro konumunu korur mu? Bilgilerim bu soruları cevaplamama yetmediğinden ötürü sizlere sormak istiyorum, bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Not: Buraya da koyayım ayıp olmasın Laughing
http://cukurova-ui.yetkinforum.com
addictive

addictive

Bölüm : İktisat
Sınıf : 2. Sınıf
Rep :
Global Kriz Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Global Kriz Right_bar_bleue

Global Kriz Empty
MesajKonu: Geri: Global Kriz   Global Kriz Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 10:13 pm

"Belirli bir kesim tarafından beklenen bir krizdi" Smile bu kesime sanırsam bende giriyorum. Çünkü şunu düşünün: Amerika, dünyada dolar basmaya yetkisi olan tek ülke ve dünyadaki bütün alışveriş, özellikle de "petrol" tamamen dolar ile alınıp satılıyor. O zaman akıllara şu geliyor: Amerika istediği emtiayı sadece "bir top kağıt parasına" satın alabiliyor! Okurken "herkes kafasına göre para basamaz ki" dediğinizi duyuyorum ancak bu Amerika Smile canının istediğini yapıyor. Ve zaten krizi beklememin sebebine gelince Amerikanın gelirleri ve borçları arasındaki dengeyi bir türlü istediği düzeyde tutamamasıydı. Bir zamanlar 12 trilyon dolar gelire karşın 8 trilyon dolar olan borçlarıyla beraber bu tarz bir "karadelik"e 3-4 yıldır yavaş yavaş sürükleniyorlardı ve en sonunda düştüler. Hiçbir şeyin özel olmadığı, ekonomilerin küreselleşmeden ayakta duramadığı şu dönemde maalesef Türkiye de payını aldı. Dalgalanan döviz kurları, "sıcak para" olarak tabir edilen nakit paranın piyasaya doğru düzgün girmeyişi, halkın aldığı krediler herkesi bunalıma sürükledi ve kriz planları çoktan yapıldı. Aşağıdaki yazı sanırım sana ait Tuğçe. O yüzden bilgim dahilinde cevaplamak isterim.

Mortgage kredileri, son birkaç yılın en gözde kredisi durumunda. İnsanlar "kira parasına ev sahibi" olabilmek için, sistem uygulamaya geçer geçmez halkımız tarafından büyük rağbet gördü. Şu ortamda insanlar kredi almaktan ziyade, ellerindeki borçları ödemek istiyorlar. Borcu olmayanlarsa birkaç kuruşlarını köşeye atabilmek derdinde. Bankalar ise, kredilerden alınan komisyon ücretlerini minimum düzeye çekmiş durumda, çünkü böylelikle insanlara kredi verebilmeyi amaçlıyorlar. Dolar - Euro meselesine gelecek olursak, kriz Amerika'da yaşandığından dolayı dolar, euro'ya göre daha fazla dalgalanma gösterecektir. Ancak az önce de bahsettiğim gibi "küreselleşmiş ekonomiler" nedeniyle Avrupa ekonomisi de bu durumdan etkilenecek, Euro da dolar kadar olmasa dahi dalgalanma gösterecektir. Wink

Global Kriz
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kriz 'Sony'i de vurdu
» KÜRESEL KRİZ, REKABET VE ADANA