ÇÜ - Uluslararası İlişkiler

Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin buluştuğu platform..
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş
 

 Yeni Yıl Mesajı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
paSHan

paSHan

Mesaj Sayısı : 203
Yaş : 30
Bölüm : Uluslararası İlişkiler
Sınıf : 2. Sınıf
Rep :
Yeni Yıl Mesajı Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Yeni Yıl Mesajı Right_bar_bleue

Kayıt tarihi : 06/11/08

Yeni Yıl Mesajı Empty
MesajKonu: Yeni Yıl Mesajı   Yeni Yıl Mesajı Icon_minitimePerş. Ocak 01, 2009 9:03 pm

"Değerli Vatandaşlarım,

Ülkemiz ve dünyamız için önemli gelişmelere sahne olan bir yılı daha geride bırakıyor, umudumuzu canlı tutarak yeni bir yıla giriyoruz.

Bu tür dönüm noktaları geçen bir yılın muhasebesinin yapılmasının yanı sıra, yeni yıla ilişkin yol haritamızın, planlamalarımızın yaşanan tecrübeler ışığında gözden geçirilmesine de imkan vermektedir. Dünyada hemen her ülke, böyle günleri yeni başlangıçlar yapmak, geleceğe taşınan umutları gerçeğe dönüştürmek için bir fırsat olarak görmektedir.

Bizler de devlet ve millet olarak, 2009 yılının başarılı geçmesi ve koyduğumuz hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için hep birlikte büyük bir gayretin içindeyiz.

Günümüzün belirsizliklerle dolu siyasi, ekonomik, kültürel ve çevresel şartları karşısında, ülkemizin önüne yeni ufuklar açmak konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu kararlılığın toplumumuzda bir mutabakata dönüştüğünü görmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

Önümüzdeki dönemde, AB üyelik sürecinin hızlı ve kararlı bir şekilde götürülmesi, ülkemizdeki güven ve istikrar ortamının korunması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Türkiye son yıllarda yaptığı cesur ve radikal reformlarla adeta bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu hamleler dünyada da takdirle karşılanmıştır. Ancak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak, demokrasi, insan hakları, özgürlükler konusundaki standartlarımızı daha da yükseltmek için bu reformları devam ettirmeliyiz. 2009'da bu konunun üzerinde daha çok duracağız.

Esasen dünyanın büyük olumsuzluklar yaşadığı bir yıldan Türkiye yüzünün akıyla çıkmıştır. Sağlam ekonomik altyapısı, olgun ve çoğulcu demokrasisi ve vatandaşlarının büyük katkılarıyla Türkiye hedeflerinden taviz vermeden yoluna devam etmektedir. Dış politikadaki diplomatik ataklarıyla da tüm dünyanın saygısını kazanan ülkemizin bu güçlü ve itibarlı konumu, hepimiz için bir iftihar vesilesidir.

Artık Türkiye, uluslararası sorunlarda arabuluculuğuna ihtiyaç duyulan, sözü dinlenilen ve tüm dünya devletleriyle iyi ilişkiler geliştiren önemli bir aktör konumundadır. BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi de Türkiye'nin bu konumunu pekiştirmiştir. Bu gelişmeyi Türkiye'nin doğru, realist ve akılcı yaklaşımlarla devam ettirdiği barışçı politikalarının bir tezahürü olarak değerlendiriyorum.

Türkiye açık toplum olma yolunda hızla ilerlemektedir. Şiddet barındırmayan her türlü düşünce özgürce dile getirilebilmekte, herkes düşüncesini demokratik olgunluk içinde rahatça ifade edebilmektedir. Sorunlarımız derinliğine tartışılarak aşılabilmektedir. Ülkemizin gerçekleştirdiği ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte milletimiz kendine güvenen, daha modern, daha üretken bir toplum haline gelmektedir. Tabii bu konularda daha yapılacak çok şey vardır ve Türkiye bunları azimle gerçekleştirmeye devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşittir. Her Türk vatandaşı etnik kökeni, dili, inancı ve siyasî görüşü ne olursa olsun bu milletin ayrılmaz bir parçasıdır. Her zaman vurguladığım gibi, farklılıklar ve çeşitlilikler zenginliğimizdir. Ancak tüm farklılıkları ortak bir idealde, hedefte bütünleştiren vatandaşlık bağımızdır.

Türkiye geçtiğimiz yıl terörle mücadele konusunda ciddi adımlar atmıştır. Türkiye'nin gelişmesini, büyümesini, demokratikleşmesini hazmedemeyen terör örgütü, Devletimizin ve milletimizin iradesi karşısında giderek güç kaybetmektedir.

Türkiye'nin özgürlükleri sınırlamadan teröre karşı yürüttüğü haklı mücadele uluslararası camiadan daha çok destek görmeye başlamıştır. Yapılan başarılı sınır ötesi operasyonlar teröre ciddi darbe vurmuş, sivillere zarar verilmemesi konusundaki hassasiyeti ve başarısıyla Türk ordusu dünyada büyük takdir toplamıştır.

Teröre karşı mücadele ederken şehit olan kahramanlarımızın ailelerinin bizlere onların en kutsal emaneti olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye 2009 yılında da terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürürken, ekonomik ve sosyal tedbirleri de alacaktır.

Dünyada yaşanan ekonomik kriz tüm ülkeleri etkilemektedir. Ülkemizin dayanışma ve işbirliği içinde bu dönemi en az etkiyle atlatma gücüne ve potansiyeline sahip olduğundan şüphe duymuyorum. Dolayısıyla, Devlet ve hükümet kurumları ile işveren ve çalışanların birbirleriyle dayanışma ve ortak anlayış içinde olmaları büyük önem taşımaktadır. Türkiye bu şekilde, bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.

Ayrıca bir hususa daha dikkat çekmek istiyorum. Ülke sorunlarıyla ilgili konularda farklı görüş ve yaklaşımlar olsa bile, tüm kurumların yakın temas, diyalog ve işbirliği içerisinde hareket etmeleri vatandaşlarımız için de büyük bir moral kaynağı olacaktır.

Yeni bir yıla girerken şiddetten, terörizmden, ırkçılık, ayrımcılık ve aşırılıklardan arındırılmış, yoksulluk ve yolsuzluğun olmadığı, tabiat değerlerinin korunduğu, insanların barış içinde kardeşçe bir arada yaşadığı bir dünyaya ulaşma yolundaki umudumu da ifade etmek istiyorum. İnsanlığın ortak geleceğinin, güvenliğinin ve refahının inşası için ülkeler arasındaki işbirliği ve dayanışmanın daha da geliştirilmesini diliyorum.

2009 yılının ülkemiz ve dünyamız için barış, huzur ve kardeşlik içerisinde geçmesini temenni ediyorum.

Yeni yılda daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye dileğiyle aziz milletimize sevgiler ve saygılar sunuyorum."

_________________
Yeni Yıl Mesajı X1pxoywqu4sjf6rsrm9t0duftejmak6
*_ PaSHa gönlüm isterse severim isterse üzerim
*_ Aklıma eserse çeker giderim kime ne ! !
*_ İstersem sus pus olurum istersem de konuSHurum
*_ Hak etmeyenden selamımı bile esirgerim
*_ Haa şimdi diyecekinki nereye kadar bu havalar-tafralar ???
____ DÜNYA DÖNENE KADAR ____
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Yeni Yıl Mesajı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ÇÜ - Uluslararası İlişkiler :: Güncel - Dünya'dan Haberler :: Türkiye'den Haberler-
Buraya geçin: